Det här gör du hos oss
Som Chef IT-utveckling på SEK har du det övergripande ansvaret för vår utvecklingsorganisation, ett område med cirka 45 personer där du leder tre direktrapporterande gruppchefer som i sin tur driver det operativa arbetet i teamen. Tillsammans med dem och vår IT-ledning sätter du riktning och bygger förutsättningar för att lyfta vår utvecklingsförmåga och driva förändringen från traditionella vattenfallsinspirerade arbetssätt till en mer agil, iterativ och modern utvecklingsprocess. I praktiken innebär det att du:
- Bryter upp silos och bygger broar mellan (bland annat!) utveckling, arkitektur, operations, projektledning och verksamhet
- Säkerställer att vi har en fungerande pipeline från idé till produktion – inklusive processer för test, leverans och förvaltning
- Tar aktiv del i – och driver vid behov – våra strategiska planeringsmöten för utvecklingsinitiativ
- Är ett stöd till CIO och en röst för utveckling i IT-ledningen, men också en närvarande chef i vardagen
Utöver det interna förändringsarbetet håller du dig ajour med hur andra moderna utvecklingsorganisationer arbetar – vilka metoder, verktyg och modeller som skapar värde i liknande miljöer. Du omvärldsbevakar aktivt, identifierar nya angreppssätt och väger in vad som kan vara relevant för oss – alltid med ett pragmatiskt och verksamhetsnära perspektiv.
Ditt team och arbetsplats
Utvecklingsorganisationen är en del av SEK:s CIO-organisation, där cirka 130 IT-specialister samarbetar i olika kompetensområden som utveckling, Project and Service Management, IT Operations och säkerhet. I denna roll tillhör du Svensk Exportkredits IT-ledning och rapporterar till CIO.
Vårt kontor ligger på Fleminggatan 20 i Stockholm och vi arbetar med ett flexibelt arbetssätt och distansarbete när det passar uppgiften.
Mer om dig
Vi söker dig som är en trygg, erfaren och nyfiken ledare som vill och kan göra verklig skillnad. Du har själv en bakgrund inom utveckling, som ex. systemutvecklare eller arkitekt, och har sedan tagit stegen till att leda större utvecklingsorganisationer. Du har varit med om att driva agil förflyttning på riktigt – gärna flera gånger – och vet vad som krävs för att ta en utvecklingsverksamhet från ett traditionellt arbetssätt till något mer agilt och iterativt. Du förstår olika utvecklingsmetodiker, men låser dig inte vid enskilda ramverk. Istället är du pragmatisk, förankrande och verksamhetsnära i ditt ledarskap. Du har erfarenhet av att leda andra chefer, och har god förståelse för teknisk utveckling, systemförvaltning och effektivt teamarbete. Du är bekväm med både svenska och engelska som arbetsspråk.
Det är starkt meriterande om du har djup förståelse för bank- och finansbranschen och arbetar idag, eller har tidigare erfarenhet inom branschen.
Vi tror också att du har en akademisk bakgrund, gärna som civilingenjör eller inom datateknik.